Kontakt

Żeglarska Przygoda
ul. Dziewanowskiego 7/4
80-752 Gdańsk
tel.: +48 691 582 471
info@zeglarskaprzygoda.pl

Dla uczestników

 

RUNAWAY W SYSTEMIE AIS

Pozycję jachtu można na bieżąco monitorować w systemie AIS.

Zapraszamy do podglądania (po kliknięciu tutaj).

 

 

ROZPOCZĘCIE I ZAKOŃCZENIE REJSU

Pierwszego dnia rejsu czekamy na Was na jachcie od godziny 14:00. Ostatniego dnia rejsu żegnamy się o godzinie 10:00 rano. Te kilka godzin przerwy potrzebne jest nam na przygotowanie się na przyjęcie następnej ekipy, dlatego prosimy o wyrozumiałość. Bagaże można zostawić na jachcie zarówno pierwszego dnia (przed 14:00), jak i ostatniego dnia (po 10:00).

 

OGÓLNY PLAN REJSU

Czyli jak w skrócie wygląda tydzień na Runaway'u.

PIĄTEK
1. Zaokrętowanie nowej załogi
2. Podział miejsc do spania, przydzielanie kabin, rozpakowywanie
3. Przedstawienie załodze planu rejsu w oparciu o aktualne prognozy pogody
4. Podział na wachty
5. Zrobienie zapasów na początek rejsu
6. Impreza integracyjna w marinie lub na mieście


SOBOTA
1. Śniadanie
2. Szkolenie załogi z obsługi instalacji jachtowych, szkolenie bezpieczeństwa i z żeglowania
3. Uzupełnienie zapasów wody i paliwa jeśli konieczne
4. Wypłynięcie z portu

NIEDZIELA - CZWARTEK
Realizacja trasy rejsu, postoje w portach lub zatokach, żeglowanie.
Dopłynięcie w godzinach popołudniowych do portu wyokrętowania lub w jego okolice


PIĄTEK
Śniadanie, sprzątanie jachtu, wyokrętowanie załogi
 

 

CO ZABRAĆ NA REJS?

Odpowiadając na Wasze pytania stworzyliśmy listę rzeczy niezbędnych każdemu uczestnikowi rejsu. Listę tę traktujemy jako przykład, bo każdy rejs jest inny. Co innego zabierzemy na wakacyjny rejs po Balearach, a co innego na jesienny rejs po Bałtyku… Wszystko zależy od Waszego rozsądku!

- COŚ CIEPŁEGO: bluza, polar, softshell, odzież termoaktywna, na rejsy wiosenne i jesienne także czapka.

- SZTORMIAK: Nie musi być superprofesjonalny oceaniczny, ale warto mieć przeciwdeszczową, w miarę ciepłą kurtkę. Nawet taki zwykły gumowy sztormiak ze sklepu wędkarskiego dobrze się sprawdzi. Warto zabrać i kurtkę i spodnie! (wieczorami i w nocy na jachcie osiada wilgoć i jest nieprzyjemnie zimno).

- krótkie spodenki, koszulki, spodnie dresowe, ubrania wyjściowe na miasto, bielizna, skarpetki, piżama

- strój kąpielowy, maska z rurką lub okularki pływackie

- OCHRONA PRZED SŁOŃCEM: czapka/ kapelusz/ chustka - co kto woli. Krem do opalania (odradzamy olejki - niestety zostawiają bardzo trudne do usunięcia tłuste plamy na siedziskach), okulary przeciwsłoneczne (warto zabezpieczyć sznureczkiem, żeby nie utonęły)

- BUTY: klapki/ sandały, trampki/ adidasy, piankowe buty plażowe, NA MIĘKKIEJ, NIEBRUDZĄCEJ PODESZWIE!!

- RĘCZNIK I KOSMETYKI, dobrze sprawdzają się też mokre chusteczki dla niemowląt

- LEKI: na jachcie jest podstawowy zestaw leków i środków opatrunkowych, wszelkie dodatkowe środki należy zabrać ze sobą - najlepiej z zapasem!
 
- ŚPIWÓR, poduszka, PRZEŚCIERADŁO. Niestety Runaway każdy rejs kończy w innym porcie, więc nie mamy możliwości zapewnienia każdej załodze świeżej pościeli i kołder.
 
- DOKUMENTY paszport lub dowód osobisty (w rejsach do Afryki koniecznie paszport!!), dokumenty lotu (proszę pamiętać o odprawie on-line i wydrukowaniu karty pokładowej, u niektórych przewoźników wydrukowanie tego na lotnisku kosztuje nawet 60 euro!), książeczka żeglarska
 
- książki, gazety, aparat fotograficzny, telefon, ładowarka, latarka czołówka
 
Wszystko pakujemy z umiarem i rozsądkiem, mając na uwadze ilość dni rejsu oraz ograniczenie przestrzeni na jachcie. Bardzo prosimy nie zabierać wielkich kanciastych waliz na kółkach, naprawdę nie ma potem gdzie ich schować!
 
 
 
CHOROBA MORSKA
 
Wiele osób się jej boi, zwłaszcza gdy wyruszają na morze po raz pierwszy. Wielu nowicjuszy jest straszonych opowieściami o niej przez bardziej doświadczonych kolegów. Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć?
 
Jest to naturalna reakcja organizmu na zmienione warunki. Nasz błędnik jest przyzwyczajony do utrzymywania równowagi i kierowania naszymi ruchami na stałym lądzie. W ciągłym rozkołysie na fali narząd równowagi trochę się gubi, musi przyzwyczaić się do pracy w innych niż naturalne okolicznościach. Najczęściej trwa to jeden - dwa dni, a potem można już spokojnie cieszyć się żeglugą.
Objawy: złe samopoczucie, pocenie się, mdłości, ślinotok, ziewanie, senność, bladość, osłabienie, zawroty i bóle głowy, wymioty
Jeżeli podejrzewamy, że może nas dopaść choroba morska, warto pamiętać, żeby nie siedzieć zbyt długo pod pokładem, zwłaszcza przez pierwsze kilka godzin rejsu. Omijać kuchnię! Unikać pozycji wyprostowanej! Mieć ze sobą na wszelki wypadek worek!  Jeśli zdecydujemy sie położyć do koi, to zostawić jak najwięcej rzeczy na zewnątrz, a w śroku jak najszybciej się położyć.

Doświadczeni żeglarze twierdzą, że na chorobę morską najlepsza jest praca. Faktycznie - skupienie na czymś uwagi pomaga odwrócić myśli od własnego żołądka. Nie zagwarantuje, że nie będziemy wymiotować - ale nie będziemy "umierać" pomiędzy kolejnymi atakami. Można także uciec się do farmakologii. BARDZO PROSIMY NIE JEŚĆ AVIOMARINU!! Nie zawsze hamuje mdłości - a zawsze powoduje otępienie i senność. Polecamy preparaty mniej obciążające głowę np. Avioplant (z imbiru), Locomotiv (ziołowy) czy Cocculine (lek homeopatyczny). Są też różne plastry na pępek, opaski na nadgarstek - najlepiej spytać w aptece.

A najwazniejsza rzecz, to pamiętać, że choroba morska to żaden wstyd. Każdy żeglarz (nawet ci najwięksi, którzy samotnie opływali świat)  zaczynał w ten sam sposób - z pawiem na ustach.

 Team ZeglarskaPrzygoda.pl

Kontakt

Żeglarska Przygoda
ul. Dziewanowskiego 7/4
80-752 Gdańsk
tel: +48 532 603 449,
+48 691 582 471
info@zeglarskaprzygoda.pl